Strona Główna arrow Archiwum wydarzeń

Laboratorium w Krasnalach E-mail
Mariola Janczak
niedziela, 27 listopad 2016

Tematem kolejnego laboratorium u Krasnali było powietrze. Podczas eksperymentowania dzieci szukały odpowiedzi na pytanie : gdzie znajduje się powietrze, jak ono wygląda, czy można je złapać i czy można je zobaczyć? Najbardziej podobał sie dzieciom balonowy odrzutowiec. Na koniec zajęć krasnale samodzielnie wykonały zabawkę, w której powietrze wykorzystały do wprowadzania w ruch  liście.

Kuchenne laboratorium smaków E-mail
Małgorzata Swoszowska
niedziela, 27 listopad 2016
Na listopadowym spotkaniu naukowców z KUCHENNEGO LABORATORIUM zastanawialiśmy się przede wszystkim do czego potrzebny jest nam ... język! Następnie obejrzeliśmy dokładnie nasze języki, a na dużym modelu języka zaznaczaliśmy obszary odpowiedzialne za poszczególne smaki: słodki, kwaśny, gorzki i słony. Jednak skupiliśmy się na smakach słodkim i kwaśnym. Przystąpiliśmy do eksperymentów ...

Aby odróżnić smaki musieliśmy ich kosztować. Żelki, cukier, czekolada, miód, kapusta kiszona, kwasek cytrynowy, ocet, sok z cytryny... które z tych smaków są słodkie, a które kwaśne zaznaczyliśmy w specjalnej tabelce. Czy można złagodzić smak kwaśny? Tak - dodając do niego smak słodki. Tak więc z połączenia soku z cytryny i cukru pudru powstał ... słodko - kwaśny (i bardzo pyszny) lukier. A jaką moc ma kwaśny ocet? W dwóch pojemnikach umieściliśmy jajko, jedno zanurzyliśmy w occie, a drugie w wodzie. Na drugi dzień zbadaliśmy oba jajka dokładnie. Ocet sprawił, że skorupka jajka rozpuściła się, a samo jajko zachowuje się jak kauczukowa piłeczka. Nie wierzycie? Sprawdźcie sami!

<< Start < Poprzednia 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Następna > Ostatnia >>

Wyniki 55 - 81 z 554