Strona Główna arrow Archiwum wydarzeń

Laboratorium w Krasnalach E-mail
Mariola Janczak
niedziela, 27 listopad 2016

Tematem kolejnego laboratorium u Krasnali było powietrze. Podczas eksperymentowania dzieci szukały odpowiedzi na pytanie : gdzie znajduje się powietrze, jak ono wygl±da, czy można je złapać i czy można je zobaczyć? Najbardziej podobał sie dzieciom balonowy odrzutowiec. Na koniec zajęć krasnale samodzielnie wykonały zabawkę, w której powietrze wykorzystały do wprowadzania w ruch  li¶cie.

Kuchenne laboratorium smaków E-mail
Małgorzata Swoszowska
niedziela, 27 listopad 2016
Na listopadowym spotkaniu naukowców z KUCHENNEGO LABORATORIUM zastanawiali¶my się przede wszystkim do czego potrzebny jest nam ... język! Następnie obejrzeli¶my dokładnie nasze języki, a na dużym modelu języka zaznaczali¶my obszary odpowiedzialne za poszczególne smaki: słodki, kwa¶ny, gorzki i słony. Jednak skupili¶my się na smakach słodkim i kwa¶nym. Przyst±pili¶my do eksperymentów ...

Aby odróżnić smaki musieli¶my ich kosztować. Żelki, cukier, czekolada, miód, kapusta kiszona, kwasek cytrynowy, ocet, sok z cytryny... które z tych smaków s± słodkie, a które kwa¶ne zaznaczyli¶my w specjalnej tabelce. Czy można złagodzić smak kwa¶ny? Tak - dodaj±c do niego smak słodki. Tak więc z poł±czenia soku z cytryny i cukru pudru powstał ... słodko - kwa¶ny (i bardzo pyszny) lukier. A jak± moc ma kwa¶ny ocet? W dwóch pojemnikach umie¶cili¶my jajko, jedno zanurzyli¶my w occie, a drugie w wodzie. Na drugi dzień zbadali¶my oba jajka dokładnie. Ocet sprawił, że skorupka jajka rozpu¶ciła się, a samo jajko zachowuje się jak kauczukowa piłeczka. Nie wierzycie? SprawdĽcie sami!

<< Start < Poprzednia 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Następna > Ostatnia >>

Wyniki 55 - 81 z 554