Kronika 2018/2019

Fizyka w przedszkolu ? E-mail
Maria Homoncik
środa, 15 czerwiec 2016

Fizyka w przedszkolu? Ależ TAK.

Już po raz kolejny w grupie Pszczółek realizowany był projekt edukacyjny  - „Gimnazjaliści dzieciom”-  tym razem tematem przewodnim było zjawisko magnetyzmu.

Już z rana czekały na nas niespodzianki, odwiedziły nas wróżki z czarodziejskimi przedmiotami.

Na początku poznaliśmy różne rodzaje magnesu, badaliśmy jego właściwości i okazało się, że z niektóre magnesy odpychają się, a niektóre przyciągają.

Sprawdziliśmy też, co przyciąga magnes.

Potem wróżki w słoiku umieściły spinacze metalowe ( magnes je przyciąga, sprawdziliśmy) i mieliśmy je wydostać, nie zmaczając rąk i nie można było wylać wody.
Po namyśle wpadliśmy na pomysł użycia magnesów – UDAŁO SIĘ.  Można wyłowić spinacze nie zanurzając rąk.

Bawiliśmy się w łowienie rybek, ale rybki były z papieru, a magnes nie przyciąga papieru…. i  razem wpadliśmy na pomysł, że trzeba przykleić do nich metal- bo magnes przyciąga metal. Umieściliśmy spinacze biurowe i zaczęły się połowy.

Potem poznaliśmy czrodziejską plastelinę (miała drobinki metalu w środku), która się ruszała, wystarczy tylko przyłożyć do niej magnes.

Bawiliśmy się drobinkami (oczywiście z metalu), które układają się w kwiaty, poruszają się same po kartce (wystarczy pod nią przyłożyć magnes).

Następnie wróżki zaprosiły nas w nagrodę do wykonania bąbelków i wulkanów – to były niezapomniane chwile. A przepisem na wykonanie tych czarów się z nami podzieliły. Na pewno zabawimy się jeszcze raz…