Publiczne Przedszkole Nr 24 "Niezapominajka" w Kędzierzynie-Koźlu

W dniach od 28 maja do 01 czerwca realizowany był w naszym przedszkolu projekt edukacyjny pt.: "Na dworze Króla Maciusia I". Projekt powstał w związku z ogłoszeniem Roku 2012 - Rokiem Korczakowskim. Janusz Korczak to ważna postac nie tylko w Polsce, ale i na świecie. Znany jako prekursor w walce o prawa dziecka. Nasz projekt miał na celu zapoznanie dzieci z twórczością Janusza Korczaka na podstawie jego dzieła "Król Maciuś I".

Pierwszy dzień realizacji projektu to poznanie historii małego chłopca o imieniu Maciuś, którego losy tak się potoczyły, iż jako dziecko został ogloszony królem. Młodsze dzieci projektowały także korony według własnego pomysłu, a starsze rysowały, jak wygląda królewski dzień.

W drugim dniu dzieci dowiedziały się, że mają swoje prawa, ale także obowiązki. W starszych grupach prawa i obowiązki dzieci były spisane w formie "Królewskiego dekretu", a wszystkie dzieci zostały mianowane Ministrami Króla Maciusia i otrzymały pamiątkowe medale.

W trzecim dniu realizacji projektu wybraliśmy się na dwór Króla Maciusia. Aby tam dotrzec, musieliśmy pokonac niezwykły tor przeszkód. Nastepnie cwiczyliśmy królewskie ukłony. Okazało się, że Król Macius zostawił dla nas "Skrzyneczkę uczuc", porozmawialiśmy o uczuciach i emocjach, jakie nam najczęściej towarzyszą.

Czwarty dzień upłynął pod hasłem wesołych zabaw na dworze króla. Dzieci starały się rozweselic Króla Maciusia, nie zabrakło więc wesołych zabaw i śmiechu. Była zabawa "Jesteśmy jak rak, wszystko robimy wspak", "Łaskotki - gilgotki", rysowanie śmiesznych obrazków i stworków. W tym dniu z pewnością nikt nie był smutny.

Piąty dzień projektu, to już uroczystości z okazji Dnia Dziecka. Król Maciuś nie zapomniał jednak o dzieciach. Pozostawił im w salach list i zadania do wykonania. Następnie odwiedził wszystkie grupy i wspólnie z przyjacielem kotem Felkiem, wręczył dzieciom prezenty.

Ul. Leszka Białego 7, 47-232 Kędzierzyn-Koźle,