Publiczne Przedszkole Nr 24 "Niezapominajka" w Kędzierzynie-Koźlu

W naszym przedszkolu w dniach 22-26.11.2010 zrealizowano projekt edukacyjny pt. ,,Bajkowa Polana", który miał na celu rozwijanie wyobraźni dziecka i inspirowanie go do wyrażania treści bajek w różnej formie.
Oto co robiły nasze dzieciaki w ciągu całego tygodnia:

    DZIEŃ PIERWSZY:

* Starszaki dyskutowały na temat znaczenia słowa ,,BAJKA" i stoworzyły własną definicję, natomiast nsze maluszki utworzyły listę ulubionych bajek, które panie nauczycielki czytały im każdego dnia.
* Dzieci uczestniczyły także w zabawie ruchowej ,,Przygody Rumcajsa" prowadzonej metodą opowieści ruchowej. Razem z dzielnym bohaterem przemierzyli Zaczarowany Las w poszukiwaniu Skrzyni Skarbów.
* Na młodsze dzieci w skrzyni skarbów czekały bajkowe puzzle. Pozostałe, starsze grupy znalazły ilustracje znanych i lubianych bajek, a ich zadanie polegało na ułożeniu ilustracji według kolejności zdarzeń.

    DZIEŃ DRUGI:

* Ten dzień był pełen zagadek, zabaw i radości. Dzieci przeniosły się w świat bajek przy pomocy magicznego zaklęcia:
    ,,Idzie, idzie bajka w świat, w czarodziejskiej szacie,
    wsłuchajcie się dzieci, może ją poznacie”.
* Zabawa słuchowa ,,Jaka to melodia". Dzieci słuchały muzyki i piosenek z wielu bajek, takich jak np. Smerfy, Koziołek Matołek czy Bolek i Lolek. Rozpoznawały tytuły bajek po usłyszanej melodii.
* Dodatkowo dla dzieci straszych zorganizowano teleturniej bajkowy ,,Złota Rybka". Dzieci podzielono na drużyny o bajkowych nazwach. Podczas konkursu nasze przedszkolaki mogły sprawdzić swoją wiedzę na temat treści wielu bajek, baśni, opowiadań...

    DZIEŃ TRZECI:

* Trzeciego dnia nasze dzieci odwiedziła Księżniczka, której Zły Czarnoksiężnik odebrał pamięć.
* Aby Księżniczka mogła przypomnieć sobie z jakiej przybyła bajki, dzieci musiały rozwiązać trudne zadania matematyczne przygotowane przez Czarnoksiężnika.
* Następnie dzieci razem z Księżniczką bawiły się tańcząc orzy muzyce.
* Na koniec spotkania Księżniczka przeczytała dzieciom właśnie tę bajkę, z której do nich przybyła.

    DZIEŃ CZWARTY:

* Czwartek upłynął nam pod hasłem ,,Misie mają swoje święto." Dzieci przyniosły do pprzedszkola swoje ukochane pluszaki, aby wspólnie z nimi świętować Światowy Dzień Pluszowego Misia.
* Każdy przedszkolak miał okazję przedstawić swojego Misia i opowiedzieć o nim kilka słów. Odbył się także ,,Misiowy pochód".
* Ruch to zdrowie, a więc dzieciaki razem z Misiami wzięły udział w zabawach ruchowych.
* Wielkie poszukiwanie Misia - dzieci poszukiwały ukrytych w sali magicznych misiów podczas zabawy ,,Ciepło - zimno".
* W prezencie dla swoich Misiów dzieci wykonały piękne prace plastyczne, które zdobią nasze przedszkole, tworząc ,,Misiową Galerię".

    DZIEŃ PIĄTY:

W tym dniu odbyły się zabawy realizujące program ,,Optymistyczne przedszkole".

* Dzieci młodsze rozmawiały o swoich nastrojach i humorach. Zapoznały się również z treścią opowiadania ,,List od Kłapciatka", na podstawie którego mogły zrozumieć sens i znaczenie przyjaźni i pomocy innym. Po zabawie ruchowej ,,Zajączki" mogły wybrać dowolną postać z opowiadania i pokolorować obrazek.
* Starszaki rozpoczęły dzień w doskonałych humorach zabawą ,,Powitanie". Wysłuchały bajki pt. ,,O złym czarowniku i uwięzionej radości", odpowiadały na pytania dotyczące tekstu bajki, wypowiadały się na temat ,,Co by było, gdyby na świecie nie było radości". Następnei dzieci uczestniczyły w zabawie ,,Pantomima", podczas którj mogły wykazać się w roli aktora. Odbyły także rozmowę na temat różnych charakterów - próbowały określić jakimi cechami charakteryzują się poszczególni bohaterowie bajki SMERFY.

Bajkowy tydzień upłynął nam w atmosferze magii, czarów, faznazji oraz niezapomnianych wrażeń. Przypomnieliśmy sobie ulubione, stare i znane na pamięć bajki, gościliśmy w naszej Niezapominajce wiele bakowych postaci... Jednym słowem było ,,Jak w bajce". Z niecierpliwością czekamy na kolejny projekt!

Ul. Leszka Białego 7, 47-232 Kędzierzyn-Koźle,