Publiczne Przedszkole Nr 24 "Niezapominajka" w Kędzierzynie-Koźlu

Na listopadowym spotkaniu naukowców z KUCHENNEGO LABORATORIUM zastanawialiśmy się przede wszystkim do czego potrzebny jest nam ... język! Następnie obejrzeliśmy dokładnie nasze języki, a na dużym modelu języka zaznaczaliśmy obszary odpowiedzialne za poszczególne smaki: słodki, kwaśny, gorzki i słony. Jednak skupiliśmy się na smakach słodkim i kwaśnym. Przystąpiliśmy do eksperymentów ...
 
Aby odróżnić smaki musieliśmy ich kosztować. Żelki, cukier, czekolada, miód, kapusta kiszona, kwasek cytrynowy, ocet, sok z cytryny... które z tych smaków są słodkie, a które kwaśne zaznaczyliśmy w specjalnej tabelce. Czy można złagodzić smak kwaśny? Tak - dodając do niego smak słodki. Tak więc z połączenia soku z cytryny i cukru pudru powstał ... słodko - kwaśny (i bardzo pyszny) lukier. A jaką moc ma kwaśny ocet? W dwóch pojemnikach umieściliśmy jajko, jedno zanurzyliśmy w occie, a drugie w wodzie. Na drugi dzień zbadaliśmy oba jajka dokładnie. Ocet sprawił, że skorupka jajka rozpuściła się, a samo jajko zachowuje się jak kauczukowa piłeczka. Nie wierzycie? Sprawdźcie sami!
 
 

Ul. Leszka Białego 7, 47-232 Kędzierzyn-Koźle,