Publiczne Przedszkole Nr 24 "Niezapominajka" w Kędzierzynie-Koźlu

 Troszeczkę wiadomości z naszego regionu ...
 
Osiedlowy Dom Kultury "KOMES"  zaprosił nasze przedszkolaki na zajęcia regionalno - taneczne. W spotkaniach uczestniczyły wszystkie grupy.
 
Już w progach czekała na nas sympatyczna i uśmiechnięta p. Magda, która przywitała nas serdecznie i zaprowadziła do szatni, abyśmy mogli się przebrać. Spotkanie odbyło się na dużej tanecznej sali z lustrami.
 
Przede wszystkim p. Madzia zaprezentowała dzieciom tradycyjne stroje śląskie. Dowiedzieliśmy się, że pani śląska do tańca zakłada wianek zwany galandą, korale, białą bluzkę - tzw. kabotek oraz białą halkę. Na wierzch zakłada kiecę oraz zołpaskę, czyli fartuszek. Na nogach nosi szczewiki. Natomiast pan śląski tańczy w kapeluszu - tzw. kania (o ile jest żonaty). Kolejnymi elementami stroju są: biała koszula, granatowa kamizelka i spodnie o nazwie tradycyjnej - bizoki, oraz czarne kozaki.
 
Po małej regionalnej lekcji i odpowiedzi na wiele pytań przedszkolaków, p. Magda zaprosiła nas do tańca. Nasza przygoda z ludowymi tańcami rozpoczęła się rozgrzewką, po czym poznaliśmy kilka podstawowych kroków i spróbowaliśmy zatańczyć krótki układ taneczny. Uważam, że wszystkim poszło bardzo dobrze!!!! W nagrodę za nasz wysiłek otrzymaliśmy kolorowanki.
 
Pani Magda obiecała, że jeszcze nas zaprosi, czekamy z niecierpliwością ...

Ul. Leszka Białego 7, 47-232 Kędzierzyn-Koźle,

Przedszkole Nr 24 w Kędzierzynie-Koźlu